Aktualizacja 17 września 2019

Zarówno chlorofil, jak i jego właściwości są coraz częściej tematem wielu dyskusji oraz badań. Chlorofile należą do grupy barwników lipidowych oraz do typowych związków metaloporfirynowych. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa „chloros”, co oznacza „żółtozielony”. Warto wiedzieć, że w roślinach występują dwie formy chlorofili:

  • a – niebieskozielone
  • b – zielonożółte

Chlorofil i jego właściwości

Charakterystyka chlorofilu

Cząsteczka chlorofilu składa się z 4 pierścieni pirolowych z centralnie umieszczonym atomem magnezu. Wiązania podwójne mają charakter sprzężony, przy czym elektrony są umieszczone wzdłuż pierścienia.

Chlorofil – bez względu na formę w której występuje – najsilniej absorbuje światło w czerwonej oraz fioletowej części widma. Najsłabiej zaś w jego części zielonej.

U roślin eukariotycznych wchodzi w skład większych kompleksów barwnikowo-białkowych występujących w chloroplastach. Typowa komórka roślinna zawiera ich od 50 do 200, przy czym zlokalizowane są one w miękiszu asymilacyjnym liści oraz w łodydze.

Za co odpowiada chlorofil?

Barwnik ten uczestniczy w transporcie energii świetlnej do centrów reakcyjnych procesów fotosyntezy. Można powiedzieć, że chlorofile są głównymi barwnikami fotosyntetycznymi, którym rośliny zawdzięczają swój zielony kolor.

Posiadają zdolność absorbowania promieniowania świetlnego w zakresie widzialnym, dzięki układowi wiązań sprzężonych.

Ze względu na swój kolor wykorzystuje się go do barwienia produktów spożywczych i kosmetycznych. W związku z faktem, że posiada zdolność pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, bywa dodawany do dezodorantów czy past do zębów i płynów do płukania ust. Jako dodatek do żywności oznacza się go skrótem E-140.

Właściwości chlorofilu

Chlorofil jest znany jako silny przeciwutleniacz, ponadto posiada wiele właściwości leczniczych, stanowi dobre źródło magnezu, a także usprawnia przemianę materii.

Pozostałe właściwości chlorofilu obejmują między innymi:

  • regulację poziomu cholesterolu we krwi;
  • działanie antybakteryjne i antynowotworowe;
  • regulację procesów trawienia, wpływ na rozwój przyjaznej flory bakteryjnej jelit;
  • wzmacnianie odporności organizmu;
  • ochronę przed rozwojem różnego rodzaju chorób przewlekłych;
  • eliminację toksyn oraz metali ciężkich z organizmu.

Gdzie występuje chlorofil?

Bogatym źródłem chlorofilu są przede wszystkim zielone warzywa i owoce, a także zioła. Można zatem stwierdzić, że spore ilości tego barwnika znajdują się np. w szczypiorku, sałacie, szpinaku, pietruszce, kiwi, ogórkach, groszku zielonym, mięcie, a także pokrzywie.

Bardzo duże stężenie chlorofilu odnotowuje się także w algach z grupy zielenic, a przede wszystkim w chlorelli.

Chlorella z rozerwaną ścianą komórkową bioalgi

Co to jest chlorella?

Chlorella jest zieloną słodkowodną algą, zawierającą między innymi ponadprzeciętną ilość chlorofilu. Do pozostałych składników algi należą:

  • białka i aminokwasy;
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe;
  • składniki mineralne – wapń, miedź, jod, żelazo, magnez, mangan, cynk, sód, potas, fosfor;
  • witaminy – A, C, D, K, wiele z grupy B.

Chlorellę uprawia się na masową skalę i wykorzystuje do produkcji między innymi suplementów. Jej bogaty skład i znaczne stężenie chlorofilu sprawiają, że jest w stanie uzupełnić niedobór makro- i mikroelementów w codziennej diecie człowieka. W związku z tym jest docenianym i bardzo zdrowym elementem jadłospisu wielu osób.

Wykazano, że może ona chronić przed rozwojem nowotworów, a także wspomagać leczenie po radioterapii. Dodatkowo wzmacnia układ immunologiczny, przyspiesza gojenie się ran, a nawet łagodzi objawy nadciśnienia.

Regularna suplementacja chlorelli wpływa korzystnie na zdrowie oraz urodę. Wiele korzystnych właściwości alga ta zawdzięcza właśnie sporej obecności chlorofilu.

Bibliografia

  1. Rotkiewicz D., Konopka I., Tańska M., Barwniki karotenoidowe i chlorofilowe olejów roślinnych oraz ich funkcje, Rośliny Oleiste, XXIII/2002.
  2. LactMed, National Library of Medicine (US), 2006.
  3. Bołonkowska O., Pietrosiuk A., Sykłowska-Baranek K., Roślinne związki barwne i ich właściwości biologiczne oraz możliwości wytwarzania w kulturach in vitro, Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego WUM, 1/2011.
  4. Lee W., Rosenbaum M. – „Chlorella – the sun-powered supernutrient and its beneficial properties” Chlorelle europe, 2003.

Polecane produkty

Chlorella bioalgi – skuteczny detoks organizmu
Główne działanie chlorelli to oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Wykazuje także działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne  Zobacz więcej …
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Ściana komórkowa chlorelli wykonana jest z mikrofibryli, które zawierają celulozę. Mikrofibryle wytwarzają drobne rusztowania, które wychwytują cząsteczki brudu. Działa to na zasadzie podobnej do sieci. Spirulina + Chlorella nie tylko wspomoże oczyścić  Zobacz więcej …