Aktualizacja 21 września 2019

Objawy oczyszczania organizmu wskazują, że ustrój stara się wyeliminować substancje toksyczne. Codzienne spożywanie produktów przepełnionych konserwantami, a także przewlekły stres związany z szybkim trybem życia sprawiają, że organizm człowieka każdego dnia przegrywa w nierównej walce z toksynami. Aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się, w jaki sposób można wspomóc organizm od środka w walce ze szkodliwymi substancjami. Największe znaczenie w tym procesie mają:

 • układ pokarmowy
 • układ moczowy
 • skóra
 • płuca

Objawy oczyszczania organizmu

Co obejmuje oczyszczanie organizmu?

Oczyszczanie organizmu to kompleksowe działanie obejmujące:

 • porzucenie szkodliwych nałogów (palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu czy kofeiny, narkotyki);
 • regularną aktywność fizyczną – przynajmniej 2-3 razy w tygodniu po 30 minut;
 • rezygnację z przetworzonej żywności na rzecz naturalnych produktów;
 • odpowiednią dietę bogatą w warzywa oraz owoce, przy jednoczesnym uzupełnianiu płynów;
 • suplementację.

Szczególnie dieta wraz z suplementacją przyczynia się do oczyszczenia organizmu z toksyn, metali ciężkich czy innych szkodliwych substancji. Substancje te dostarcza się do organizmu m.in. wraz z żywnością, szczególnie w dużych rybach można znaleźć ich śladowe ilości.

Ostatnimi czasu coraz popularniejsza staje się chlorella, którą można otrzymać pod postacią tabletek, kapsułek, ekstraktów czy proszku. Znana jest nie tylko z dostarczania do organizmu cennych składników odżywczych, ale również z działania oczyszczającego.

Do pozostałych produktów wpływających na oczyszczenie organizmu można zaliczyć między innymi koper włoski, łopian większy, mniszka lekarskiego czy niektóre suszone owoce.

Czym jest chlorella?

Chlorella to alga z grupy zielenic o właściwościach odżywczych i leczniczych, wpływa ponadto na urodę, ponieważ odmładza organizm oraz wspomaga odchudzanie.

Alga zawiera wiele substancji odżywczych, w tym białka i aminokwasy, witaminy, minerały czy kwasy tłuszczowe. Ze względu na swój skład, a w szczególności na bardzo wysokie stężenie chlorofilu, może być elementem każdej diety odchudzającej czy detoksykującej.

Chlorella dostępna jest pod postacią suplementów. Jej regularne spożycie nie tylko wpłynie korzystnie na zdrowie i urodę, ale także wspomoże detoks organizmu. Decydując się na zakup suplementu należy zwrócić uwagę, czy chlorella podczas produkcji została poddana procesowi perforacji ściany komórkowej. To ważne, ponieważ ściana ta nie jest przyswajalna przez organizm człowieka, w związku z czym układ pokarmowy nie chłonie cennych substancji znajdujących się wewnątrz komórki.

Chlorella z rozerwaną ścianą komórkową bioalgi

W jaki sposób chlorella oczyszcza organizm?

Chlorella należy do jednych z najsilniej odtruwających środków spożywczych. Porównując do spiruliny – zawiera znacznie mniej białka czy beta karotenu, jednak zdecydowanie więcej chlorofilu i prawie dwukrotnie więcej kwasów nukleinowych.

Wychwytuje ona z komórek do krwioobiegu, a następnie wiąże szkodliwe substancje, takie jak:

 • kadm;
 • rtęć;
 • arsen;
 • pestycydy;
 • insektycydy;
 • polichlorowane bifenyle;
 • ołów.

W efekcie uniemożliwia ich dalsze wchłanianie i kieruje je do kanałów eliminacyjnych. Toksyny wchłaniane są również w układzie pokarmowym, w szczególności w jelicie cienkim. Chlorella wchłania je, a następnie wspomaga usunięcie z organizmu na drodze defekacji.

Dodatkowo chlorella wzmacnia układ odpornościowy poprzez przyspieszenie namnażania się komórek NK czy makrofagów. Makrofagi bowiem są dużymi komórkami, które otaczają i trawią substancje obce dla organizmu.

Objawy oczyszczania organizmu

Objawy oczyszczania organizmu mogą być widoczne zarówno po kuracji, jak i w jej trakcie. Zwykle pojawia się wysypka lub trądzik, ale również zmęczenie, ospałość czy lekkie zawroty głowy. Objawy te pojawiają się w związku z przechodzeniem eliminowanych toksyn do układu krwionośnego, co ma miejsce przed ich całkowitym usunięciem z organizmu.

Warto pamiętać, że nieprzyjemne objawy nie trwają długo (zwykle kilka dni) i zalicza się je do przejściowych.

Końcowym objawem może być redukcja tkanki tłuszczowej, głównie w okolicy brzucha. Po dłuższym oczyszczaniu i regularnej suplementacji chlorelli odczuwa się przypływ energii i witalności oraz ogólne lepsze samopoczucie. Człowiek staje się bardziej zmotywowany do działania, poprawia się także wygląd skóry i jej przydatków.

Bibliografia

 1. Jura K., Oczyszczanie organizmu z toksyn, praktyczne przepisy z dnia na dzień, Wydawnictwo internetowe e-bookowo, 2015.
 2. Wawer I., Matyska E., Ogólnopolski Program Edukacyjny “Uwolnij się od toksyn”.
 3. Zdrojewicz Z., Bieżyński B., Krajewski P., Czy warto jeść algi?, Medycyna Rodzinna, 21/2018.

Polecane produkty

Chlorella bioalgi – skuteczny detoks organizmu
Główne działanie chlorelli to oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Wykazuje także działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne  Zobacz więcej …
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Ściana komórkowa chlorelli wykonana jest z mikrofibryli, które zawierają celulozę. Mikrofibryle wytwarzają drobne rusztowania, które wychwytują cząsteczki brudu. Działa to na zasadzie podobnej do sieci. Spirulina + Chlorella nie tylko wspomoże oczyścić  Zobacz więcej …